Jak bojovat proti spamerům

13.5.2016

Jak bojovat proti spamerům

Spameři jsou nepříjemnými existencemi, které se na internetu pohybují. Jejich cílem je umísťovat komentáře na weby za účelem propagace. Špinavou práci za ně dnes již často vykonávají spamboti, kteří zamořují diskuzní fóra i komentáře pod příspěvky. Jejich metody jsou již pokročilé a není pro ně překážkou prolomení administrace či vytvoření uživatelského účtu.

Cílem spamerů je vytváření zpětných odkazů. Pokud web napadne spamer, dokáže na něj umístit až desítky, stovky nebo i tisíce odkazů. Vytváření linkbuildingu v diskuzích je poměrně známou metodou pro rozšíření odkazů na cizích doménách. Rozdíl mezi linkbuildery a spamery je však ten, že linkbuildeři vyhledávají tématickou propagaci produktů, služeb nebo i nebezpečných webů. Pokud tuto práci vykonávají spamboti, dokáží běhen jediného dne zamořit diskuzi takovým způsobem, že bude mít majitel mnoho zbytečné práce navíc s jejich odstraňováním.

Jak na spamery

CAPTCHA
Základní obranou proti spamerům jsou CAPTCHA kódy, obvykle mají podobu špatně čitelného textu, který je nutné opsat, nebo řešení jednoduché matematické úlohy. Tato jednoduchá obrana funguje na většinu spambotů. CAPTCHA je vhodné umístit na všechny formuláře webu, od kontaktního formuláře až po komentáře nebo registrační formulář.

Nutná registrace
Další ideální metodou je nutnost regustrace pro umístění komentáře. S tím si však jíž mnoho spamerů poradí, takže je vhodnou metodou registrace po schválení uživatelem. Takto lze zabránit registraci spambotů na vašem webu. Falešné uživatelské účty se obvykle poznají snadno a to podle podezřelé podoby emailu, který působí jako uměle vygenerovaný.

Nahládit příspěvek
Možnnost nahlášení příspěvku je vhodné pro diskuzní fóra i navštěvované magazíny. Pokud spamer umístí svůj příspěvek, jiní uživatelé ho prostřednictvím jediného tlačítka mohou nahlásit a provozovatel bude vzápětí vědět, že přibyl příspěvek či uživatel, kterého je třeba smazat.

Infonia > Blog > Jak bojovat proti spamerům