Jak čerpat obrázky na web

31.5.2015

Jak čerpat obrázky na web

Pokud se rozhodnete zřídit si vlastní web, určitě se neobejdete bez nutnosti vkládání obrázků, které budou ilustrovat vaše téma, o kterém zrovna píšete. Existuje mnoho způsobů, jak obrázky získat, ale pozor, některé cesty mohou být ilegální a může vás za ně čekat trest. Asi tou nejlepší cestou, která s sebou obnáší nejméně problémů je užití vlastního obrázku, který jsme sami vytvořili, tedy vyfotili, namalovali atd. Při tomto způsobu užívání obrázků si nemusíme vůbec lámat hlavu s autorskými právy, kolem kterých je obecně nejvíce problémů. Je ovšem jasné, že téměř většinu potřebného obrazového materiálu nejsme schopni sami vytvořit, a proto musíme použít již existující materiál, kterého však nejsme autorem.

Abychom se úspěšně vyhnuli porušování autorských práv, je nejlepší zavítat do některé z fotobank, kde je uskladněno tisíce a tisíce nejrůznějšího obrazového materiálu všech možných žánrů, ze kterých si stačí jen vybrat. Po vybrání je použití obrázku určitým způsobem zpoplatněno, čímž splníme podmínky autorského práva a s materiálem pak můžeme volně nakládat, nestanoví-li autor jinak. Některé banky poskytují obrazový materiál zcela zdarma nebo mají určité akce. Existuje také mnoho freegalerií, ve které máte volně dostupný obrazový materiál, na který se autorská práva nevztahují a kde je tedy možné materiál zcela legálně stahovat a poté jej používat na svém webu, aniž by nám za tuto činnost hrozil nějaký postih.

Ten může nastat, pokud se opakovaně dopouštíme porušování autorských práv, což se dá jiným slovem nazvat také jako krádež cizího majetku. Mnoho lidí si myslí, že pokud sem tam stáhnou nějaký ten obrázek, nemůže se jim nic stát. Avšak mnohdy jsou na omylu. Za porušování autorských práv jsou nejčastěji udělovány pokuty, které se mohou vyšplhat až do několika desítek tisíc korun. Proto pokud jste zřizovatelem nějakého webu, určitě za obrazový materiál plaťte.

V opačném případě byste toho totiž mohli později velice litovat.


Potřebujete najít správné obrázky na Váš web?

Neváhejte a kontaktujte nás.

x
...nebo nám napište pomocí kontaktního formuláře
Infonia > Blog > Jak čerpat obrázky na web