Tvoříme diskuzní fórum

2.6.2016

Tvoříme diskuzní fórum

Diskuzní fóra jsou internetovými pavlači, kde se schází uživatelé, aby mohli volně diskutovat k různým tématům. Není divu, že jsou stále v oblibě. Všeobecně lze fóra rozdělit do dvou kategorií - na stránky, které celé fungují jako diskuzní fórum a na weby, či spíše magazíny, kde je fórum přidané jako možnost, jak se vyjádřit a diskutovat.

My si přiblížíme, co všechno je potřeba udělat pro založení fóra. Jeho přítomnost na webu obvykle zvýší zájem o příspěvky, zvýší se ovšem i časová náročnost webu, jelikož je potřeba diskuzím nějaký čas věnovat.

Moderátoři

Moderátoři jsou administrátory fóra a jejich úkolem je nejen vytváření vláken, ale i mazání nevhodných vlákem a podobné aktivity. Mezi nejčastější práci moderátorů patří mazání nevhodných příspěvků a banování nežádoucích uživatelů. Nechat diskuzní fórum bez moderátora není vhodné, velmi se tím sníží jeho úroveň a může se z něho stát místo, kde se budou uživatelé navzájem hanit a pomlouvat.

Pravidla fóra

Pokud se vytváří samostatná fóra, je vhodné vytvořit pravidla, která si může každý přečíst. Na základě pravidel je možné následně také uživatele mazat za jejich neadekvátní chování. Moderátoři se o ně mohou snadno opírat a zároveň si ušetřit čas tím, že na ně budou odkazovat. Nejčastěji se týkají zákazu neslušných výrazů, vulgárního chování nebo vkládání reklamních příspěvků. Pravidla si však může každý stanovit sám.

Spameři

Diskuzní fóra jsou rájem spamerů. Úmyslně je vyhledávají, aby na nich mohli šířit své reklamy. Na takové uživatele jsou často i moderátoři krátcí, jelikož se může jednat o spamboty. Ideální ochranou je proto minimálně nutnost registrace s CAPTCHA kódem či odesláním přihlašovacích údajů na email.

Umístění

Pokud má být fórum součástí navštěvovaného magazínu, je vhodné umístit komentování pod samotné příspěvky, aby mohl každý přispět svým názorem. V ostatních případech je vhodné udělat oddělené fórum, které nabídne dostatečné množství tématických vláken k diskuzi.

Infonia > Blog > Tvoříme diskuzní fórum