Zálohování webu

3.11.2017

Zálohování webu

Stejně tak jako důležité účetní záznamy, tak i obsah webu má svojí hodnotu a existuje mnoho důvodů, proč ho zálohovat. Jsou webové stránky, kde se obsah nemění a slouží jen jako zdroj základních informací, ale u rozsáhlých stránek s pravidelným obsahem je potřeba považovat zálohování za samozřejmost.

Proč zálohovat

Zálohování je důležité pro případ, kdyby se jakýmkoliv způsobem narušil obsah webu, případně celý systém, na kterém web běží. Důvodů může být celá řada, od poškození serveru až po chybu v CMS, zavirování nebo dokonce napadení hackery.

V každém z těchto případů s vyplatí mít zálohu, která se jednoduše nahraje namísto stávajícího obsahu a web je opět v původním stavu. Záloha nemusí být někdy použita, slouží jako dokonalá prevence proti jakýmkoliv možným chybám, jako se mohu vyskytnout. U známých redakčních systémů dochází často k chybě, kterou může způsobit závadný plugin nebo špatné nastavení. Často se jedná i o změnu redakčního systému, která je spojována s nejedním problémem. Případy napadení webu jsou sice výjimečné, ale dějí se každý den, když k tomu dojde, tak je zapotřebí web kompletně obnovit.

Zálohování poskytovatelem

Zálohování provádí většinou i sám poskytovatel hostingových služeb a to v pravidelných intervalech. Podmínky zálohování dat na serverech se však u každého poskytovatele liší a tak je vhodné často orientovat jeho výběr i podle této možnosti. Zatímco někteří automaticky zálohují jen jednou týdně, jiní o dělají denně a možnost obnovy mají zdarma. Obnova ze zálohy následně vrátí web do stavu toho dne, kdy byl zálohován.

Jak často zálohovat

Frekvence zálohování by se měla orientovat podle nového obsahu, který přibývá. U statických a neměnných webů stačí provést jen jednu zálohu, u magazínů platí pravidlo, že čím častější záloha je, tím lépe.

Infonia > Blog > Zálohování webu