Zrychlení stránek se líbí Googlu

30.5.2014

Zrychlení stránek se líbí Googlu

Jak vysoko se stránka ukáže ve vyhledávání, ovlivňuje mnoho faktorů, jejichž váha se se změnou algoritmů navíc mění. Jedním z podstatných je rychlost načtení stránky, tedy od okamžiku, kdy kliknete na odkaz myší nebo palcem, do doby, než si stránku můžete přečíst. Ode dneška jsou všechny stránky od Infonie rychlejší, mají tedy větší šanci být nahoře.

Asi se budete divit, ale každý server se docela zapotí, než jednoduše vypadající stránku sestaví. Nejprve dostane vstupní informaci o tom, který web a kterou stránku hledáte, kde na světě zrovna jste, co používáte za zařízení, jestli jste už na stránce byli nebo ne, jestli jste přihlášeni do některé ze služeb.

Potom prohledá velkou databázi a najde kousky, ze kterých obsah stránky složí. Také najde související informace, třeba seznam dalších článků. Připojí diskuse a odkazy na sociální sítě. Pošle pozdrav Googlu Analytics, aby si zapsal dalšího návštěvníka.

Následuje vložení obrázků a oblečení do šablony. Pro odborníky CSS. Ta nám řekne, které šaty (obrázky) si stránka oblékne. Až potom se tyto nahrají.

Protože algoritmus na výběr oblečení (tedy CSS) není jednoduchý (používáme knihovny BOOTSTRAP a LESS), trval dlouho. Tedy třeba sekundu, a to je na počítačový čas hodně dlouhá doba.

Ode dneška jsme však chytřejší, CSS se ukládá do cache a namísto sekund se oblékám v milisekundách! A Google se to líbí.

Příště se vrhneme na obrázky!

Honza

Infonia > Blog > Zrychlení stránek se líbí Googlu